Z jakich powodów kajakarstwo stało się tak popularnym sposobem spędzania wolnych chwil w czasie lata.

Odpoczynek nad wodą wielu osobom przede wszystkim będzie się kojarzył z położeniem się plackiem na plaży i ewentualnie od czasu do czasu zmoczeniem się w wodzie. I rzeczywiście duża część osób właśnie w ten sposób będzie spędzać upały w lecie, a tak naprawdę możliwości jest dużo więcej.

Bardzo polecane dla wszystkich jest przykładowo kajakarstwo. Aktualnie w zasadzie na każdej rzece, która się będzie nadawać są organizowane spływy sulejów, zarówno krótkie kilkugodzinne, jak też dużo dłuższe, nawet dwutygodniowe. I co najistotniejsze, dostępne są one w zasadzie dla każdego, bez względu na umiejętności oraz wiek. Wielu osobom wydaje się, że pływanie kajakami wymagało od nich będzie jakiegoś specjalnego przygotowania i kondycji. Tymczasem na spokojnych, łagodnych rzekach można tak naprawdę poruszać się leniwie z prądem, i nie powinny przy tym grozić żadne większe niebezpieczeństwa. Kierowania kajakiem można się nauczyć w kilka minut, a radość płynąca z takiej formy wypoczynku jest wprost bezcenna.

rower - odbitka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli więc ktoś chciałby spróbować tej niezwykle ciekawej i dającej wiele frajdy aktywności fizycznej, to będzie miał kilka opcji do wyboru. Na samym początku, jeśli dopiero zaczyna przygodę z kajakami, warto się wybrać na krótki spływ jakąś łagodną rzeką. Kilkanaście kilometrów przepłyniętych w ciągu jednego popołudnia na pewno już pozwoli na to, żeby wiedzieć, czy ta forma na spędzanie wolnego czasu będzie odpowiadać.

Uczestników będą musieli zaopatrzyć w odpowiednie kajaki sulejów, zapewnić miejsca na noclegi noclegi w szklarskiej porębie i przewóz bagaży. Na niektóre ze spływów miejsca są już rezerwowane końcem zimy, jeśli więc komuś będzie zależało na tym, żeby wziąć udział, to musi o tym pamiętać.

Na niejednej rzece przy takich krótkich spływach nie trzeba wręcz robić żadnych rezerwacji, a zwyczajnie udać się na miejsce, wejść do kajaka i ruszyć w dół rzeki. Przy dłuższych spływach warto już pomyśleć o odpowiednio wczesnej rezerwacji. Ma to o tyle uzasadnienie, że organizatorzy dysponują należytą ilością miejsc, z powodu konieczności organizacji wszystkiego.